اخبار ویترین، نرم افزار و سخت افزار

نسخه ضعیف‌تر GTX 1060 با نسخه اصلی چه تفاوتی دارد؟

نقد و بررسی
امتیاز نهایی0.0

انویدیا یک ماه پس از معرفی GTX 1060 نسخه ضعیف‌تر و البته ارزان‌تر این محصول را معرفی کرده است. در نگاه اول نسخه ضعیف‌تر تنها از نظر حافظه VRAM با نسخه اصلی متفاوت است، با این حال تفاوت‌ها اندکی بیشتر است.

انویدیا نسخه 3 گیگابایتی کارت گرافیک GTX 1060 را اخیرا معرفی کرده است. با اینکه در نگاه اول به نظر می‌رسد این کارت گرافیک نسخه‌ای با نصف رم نسخه پدر خود است، تفاوت این دو مدل چیزی بیش از این‌هاست.

اول از همه، درست است، مدل اخیر 3 گیگابایت حافظه VRAM دارد که نصف حافظه 6 گیگابایتی GDDR5 نسخه والد است. با این حال تفاوت در مدل پردازنده گرافیکی این دو کارت نیز وجود دارد. نسخه 3 گیگابایتی از 1152 هسته پردازشی کودا برخوردار است، در حالی که نسخه 6 گیگابایتی 1280 هسته دارد؛ ضمن اینکه واحد‌های تکستچر از 80 به 72 کاهش پیدا کرده است. این کاهش به دلیل حذف یکی از 10 واحد پردازنده استریم (SM) نسبت به نسخه 6 گیگابایتی است. به همین دلیل عملکرد ممیز شناور این نسخه از 4.4 ترافلاپس به 3.9 رسیده است. با وجود این تغییرات انویدیا ادعا کرده که نسخه ارزان‌تر تنها 10 درصد ضعیف‌تر از نسخه 6 گیگابایتی است.

سایر مشخصات تغییری نکرده است؛ از جمله فرکانس پایه و فرکانس تقویتی که 1506 و 1708 مگاهرتز هستند. سرعت انتقال حافظه 8 گیگابایت بر ثانیه است و پهنای باند حافظه نیز 192 بیت است. توان طراحی حرارتی یا TDP این نسخه نیز مانند نسخه اصلی 120 وات است.

نسخه 3 گیگابایتی 199 دلار قیمت‌گذاری شده که 50 دلار کمتر از نسخه استاندارد GTX 1060 است. با این مشخصات و قیمت، این کارت گرافیک هم‌رده AMD RX 480 4GB قرار می‌گیرد که تا امروز در این محدوده قیمت بی‌رقیب بوده است. البته، برخلاف رویه قبلی انویدیا، نسخه مرجع این کارت‌ گرافیک برای فروش عرضه نخواهد شد و اگر خواهان آن هستید، باید کارت گرافیک‌های اختصاصی را خریداری کنید که شرکت‌های سخت‌افزاری بر پایه این کارت گرافیک عرضه می‌کنند. شرکت‌های متعددی هم اکنون مدل‌های کاستوم این کارت گرافیک را معرفی کرده‌اند.

با وجود اینکه کارت گرافیک معرفی‌شده نام GTX 1060 را یدک می‌کشد، سخت‌افزار ضعیف‌تری دارد و در عمل باید دید چقدر کندتر از نسخه اصلی است و آیا می‌تواند رقیبی برای RX 480 باشد یا خیر. نگرانی کاربران بابت حافظه 3 گیگابایتی VRAM این محصول است، زیرا بسیاری از بازی‌های فعلی حافظه بیشتری نیاز دارند.

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *