گوناگون

بلوتوث 5 معرفی شد؛ از قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن بیشتر بدانیم

امروزه امکان ندارد که به اطراف خود نگاه می‌کنیم و اثری از بلوتوث در لوازم الکترونیکی پیدا نکنیم. بدون شک بلوتوث انقلابی در ارتباطات کوتاه‌برد ایجاد کرده و حالا نسل پنجم این فناوری قصد دارد در ارتباط لوازم الکترونیکی با یکدیگر دنیایی جدید پدید آورد.

هفته گذشته در خبرها داشتیم که نسل جدید بلوتوث به‌زودی معرفی می‌شود. پیش‌بینی‌ها از سرعت دو برابری و محدوده پوشش چهار برابری در نسل پنجم بلوتوث خبر می‌دادند که حالا این ویژگی‌ها با معرفی رسمی بلوتوث ۵ تایید شده‌اند.

Special Interest Group (SIG) اعلام کرد که این اولین به‌روزرسانی بزرگ بلوتوث از سال ۲۰۰۹ به بعد است؛ آپدیتی که علاوه بر افزایش سرعت و محدوده پوشش بلوتوث در کنار کاهش مصرف انرژی، ظرفیت انتقال اطلاعات در آن را ۸۰۰ درصد بیشتر کرده است.

به گفته Mark Powell، مدیر SIG، بلوتوث ۵ تجربه جدیدی از کار با اینترنت اشیا یا IoT را فراهم می‌کند. افزایش محدوده پوشش بلوتوث باعث می‌شود که سیگنال‌های آن فراتر از دیوارها و موانع مشابه گسترش یابند و افزایش سرعت باعث انتقال سریع‌تر اطلاعات بین دستگاه‌های به هم متصل می‌شود. با کمک قابلیت‌های بلوتوث ۵ و قدرت مکان‌یابی دقیق آن در محیط‌های بسته، تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها در منزل بهبود می‌یابد. تصور کنید که گوشی هوشمندتان در دست شماست و هنگامی که بین اتاق‌های خانه جابجا می‌شوید، چراغ‌ها به صورت خودکار و با توجه به محلی که در آن حضور دارید خاموش و روشن می‌شوند. یا مثلا در اتاق خود در حال گوش دادن به موسیقی هستید و هنگامی که وارد آشپزخانه می‌شوید، صدای موسیقی از بلندگوهای اتاق قطع و در بلندگوهای آشپزخانه شنیده می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های بلوتوث، به‌خصوص مواردی که به دستگاه‌ها و برنامه‌های پیشرفته‌تر مربوطند، مصرف پایین انرژی است. دستگاه‌های گیرنده و فرستنده بلوتوثی که با باتری‌های کوچک می‌توانند مدت زمان زیادی کار کنند؛ این چیزی است که در ارتباطات وای‌فای به‌دلیل مصرف بالای انرژی آن امکان‌پذیر نیست. اینجاست که بلوتوث باز هم به کمک لوازم کنترل خانه‌های هوشمند می‌آید و کاربری تازه‌ای به اینترنت اشیا می‌بخشد.

هم‌اکنون حدود ۸.۲ میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث در دنیا وجود دارد و با توجه به برنامه توسعه بلوتوث ۵، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از یک‌سوم لوازم الکترونیکی بازار به فناوری بلوتوث مجهز باشند. برنامه‌ریزی شده که بلوتوث ۵ از اواخر سال جاری یا از ابتدای سال ۲۰۱۷ عرضه شود.

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *