اخبار ویترین

معرفی نسل پنجم بلوتوث کمتر از یک هفته دیگر

نمی‌توان انکار کرد که فناوری بلوتوث تا چه حد ارتباطات بی‌سیم را آسان کرده است. در طول سال‌های اخیر این تکنولوژی به‌روزرسانی‌های متعددی داشته و حالا پنجمین نسل Bluetooth در راه است.

کمتر از یک هفته دیگر، در تاریخ ۱۶ ژوئن، استاندارد جدید بلوتوث یعنی Bluetooth 5 رسما معرفی می‌شود. این خبر از طریق Mark Powell، مدیر اجرایی Bluetooth Special Interest Group، منتشر شده است. Bluetooth SIG‌ نام نهادی است که وظیفه توسعه و تبیین استانداردهای بلوتوث را برعهده دارد و دفتر مرکزی آن در شهر واشنگتن واقع است.

طبق اطلاعات منتشرشده، محدوده پوشش سیگنال‌های بلوتوث نسل ۵ دو برابر و سرعت انتقال آن نیز چهار برابر آخرین استاندارد بلوتوث است. هنوز مشخص نیست که آیا بلوتوث ۵ با به‌روزرسانی فریمور در سخت‌افزارهای فعلی انجام می‌شود یا باید در سخت‌افزار موردنیاز آن آپگرید صورت گیرد. همچنین اطلاعاتی از زمان دقیق به‌کارگیری بلوتوث ۵ در گجت‌ها نیز وجود ندارد.

پیش از این در بلوتوث ۱ و ۲ و ۳، سخت‌افزارها امکان به‌روزرسانی به نسخه جدیدتر را نداشتند، اما در بلوتوث ۴، آپگرید به بلوتوث ۴.۱ با کمک به‌روزرسانی نرم‌افزاری امکان‌پذیر بود.

یکی از اهداف توسعه بلوتوث ۵ و گسترش محدوده پوشش آن پشتیبانی بهتر از اینترنت اشیا و دستگاه‌های مربوط به خانه هوشمند یا Smart Home عنوان شده است. علاوه براین در بلوتوث ۵ پشتیبانی بهتر از دستگاه‌های ارتباطی مبتنی بر موقعیت مکانی نیز مد نظر قرار داده شده است.

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *