اخبار ویترین، موبایل و تبلت

گوشی‌های هولوگرافیکی که خم می‌شوند!

به نظر می‌رسد یکی دیگر از فانتزی‌های بشر به تحقق پیوسته است: گوشی‌های هولوگرافیک با تصاویر سه‌بعدی و قابلیت خم‌شدن!

سال 2016 است؛ هنوز ماشین پرنده نداریم، ولی خب، هولوگرام که داریم! محققان دانشگاه کویین یک گوشی هوشمند هولوگرافیک با قابلیت خم شدن ساخته‌اند. البته خیلی هم نباید ذوق‌زده شویم؛ HoloFlex تصویری با رزولوشن 160×104 پیکسل دارد؛ یعنی گرافیکش در حد کارت‌پستال‌های سه‌بعدی است!

اما به‌هرحال بخش هولوگرافیک صفحه شما را به مهمانی شی‌ای سه‌بعدی از همه زوایا می‌برد. این تکنولوژی با ترکیب صفحه‌های لمسی اولد و میکرولنزهایی ساخته شده است که شامل بیش از 16000 لنز چشم‌ماهی (Fisheye) می‌شود. تصویرها در بخش‌های 12 پیکسلی به نمایش درمی‌آید که می‌تواند نمای کامل اشیای سه‌بعدی را نشان بدهد.

بخش هولوگرام این‌گونه کار می‌کند؛ اما قابلیت خم شدن چه؟ محققان برای این بخش سنسورهای مخصوصی به کار گرفته‌اند که باعث می‌شود گوشی در محور Z خم شود. با توجه به پیچیدگی تکنولوژی نمایش، قابل درک است که HoloFlex از چیپ‌ست اسنپدراگون 810 با پردازنده گرافیک آدرنو 430 استفاده می‌کند.

 

 

اما این گوشی فقط به این درد می‌خورد که با آن انگری‌بردز هولوگرافیک بازی کنیم و لیوان را سه‌بعدی ببینیم؟ روئل ورتگال، سرپرست محققان، می‌گوید که با افزایش عمق دوربین می‌توان کنفرانس‌های ویدئویی سه‌بعدی برگزار کرد. «کاربران واقعا از صفحه بیرون می‌آیند و به صورت یکدیگر نگاه می‌کنند و چهره‌ها از هر زاویه‌ای به نمایش درمی‌آید.» خوشبختانه، این نوآوری را اپل و سامسونگ هم برای چند سال آینده در دست اجرا دارند. تصور کنید گوشی‌های هوشمند با تماس‌های ویدئویی هولوگرافیک چقدر جذاب‌تر می‌شوند!

نظر شما درباره آینده این تکنولوژی چیست؟ فکر می‌کنید چه کاربردهایی ممکن است پیدا کند؟

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *