اخبار ویترین

سونی پتنت مربوط به لنز چشمی مجهز به دوربین را ثبت کرد

نقد و بررسی
امتیاز نهایی

سونی پتنت مربوط به یک لنز تماسی چشمی را ثبت کرده که در آن یک دوربین بسیار کوچک با تمام ماژول‌های مورد نیاز برای تصویربرداری و ارسال تصاویر قرار گرفته است. این دوربین با استفاده از یک سنسور حساس به پلک تصاویر را ثبت می‌کند.

سونی پتنت جدیدی را برای یک لنز تماسی ثبت کرده که در آن یک دوربین مینیاتوری یا به بیان بهتر بسیار کوچک قرار گرفته است، بطوریکه قرار گرفتن این لنز روی چشم، احساسی شبیه به قراردادن لنز معمولی روی چشم دارد. این دوربین کوچک تمام ماژول‌های مورد نیاز در یک دوربین را دارا است که از جمله‌ی آن می‌توان به سنسور تصویربرداری، لنز، پردازنده، حافظه‌ی ذخیره‌سازی و حتی ماژول بی‌سیم برای ارسال تصاویر ثبت شده به گوشی هوشمند یا هر گجت دیگر اشاره کرد. دوربین مورد نظر برای تصویربرداری از یک سنسور حساس به پلک زدن استفاده می‌کند. سنسور مورد نظر با اندازی‌گیری فشار وارد شده در زمان پلک‌زدن اقدام به تصویربرداری می‌کند. ضمنا گشادگی لنز و زوم مورد نیاز با استفاده از فشار وارد شده در زمان پلک‌زدن تنظیم می‌شود. ماژول نمایشگر نیز بلافاصله پس از ثبت تصویر اقدام به نمایش تصویر می‌کند.

پتنت لنز تماسی سونی

در مستندات منتشر شده برای پتنت، جزئیات لنز چنین تشریح شده است:

بخشی از لنز که دوربین را در خود جای داده شامل سیستم لنزی است که از وجود ماژول‌هایی نظیر لنز زوم، لنز فوکوس و ماژول‌های مورد نیاز برای حرکت دادن لنزها به منظور زوم و ثبت تصویر بهره می‌برد.

سونی به فکر لرزش‌های ایجاد شده در زمان ثبت تصویر نیز بوده و از این‌رو یک تثبیت کننده‌ی دیجیتال را نیز در این لنز گنجانده است تا در صورت لرزش لنز به دلیل حرکت کره‌ی چشم، تصویر مورد نظر تار نباشد. گوگل و سامسونگ نیز پیش از این پتنت‌های مشابهی را به ثبت رسانده‌اند، اما با توجه به امکانات کنترلی در نظر گرفته شده در لنز سونی، این نمونه بسیار پیشرفته‌تر از سایر پتنت‌هایی است که تا اینجا ثبت شده‌‌اند. هنوز مشخص نیست که این لنز روانه‌ی بازار خواهد شد یا نه، اما در صورت راهی شدن این محصول به بازار، به طور حتم مشکلات و نگرانی‌ها در خصوص حفظ حریم خصوصی افزایش خواهد یافت.

منبع dpreview

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *