اخبار ویترین، موبایل و تبلت

گزارش مالی سه ماهه نخست اپل و کاهش فروش آیفون برای اولین بار

نقد و بررسی
امتیاز نهایی

اپل گزارش مالی سه ماهه اول سال 2016 را منتشر کرد و برای نخستین بار در تاریخ آیفون فروش این دستگاه نسبت به سال قبل با کاهش رو به رو بوده است.

اپل گزارش مالی سه ماهه نخست 2016 را در حالی منتشر کرد که این گزارش نشان می‌دهد روند کسب درآمد اپل کند شده است. درآمد این شرکت آمریکایی در این دوره 50.6 میلیارد دلار بوده است که نسبت به 58 میلیارد دلار فروش سال گذشته افت 12 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین بالطبع سود خالص اپل از 13.6 میلیارد دلار در بازه مشابه سال 2015 به 10.5 میلیارد دلار در این سه ماهه کاهش پیدا کرده است.

این کاهش درآمد به خاطر کاهش فروش آیفون، آی‌پد و مک بوده است. برای اولین بار در تاریخ تولید آیفون میزان فروش این گوشی هوشمند نسبت به سال قبلش 16 درصد کاهش داشته و از 61.2 میلیون دستگاه به 51.19 میلیون دستگاه رسیده است. این کاهش فروش باعث کاهش درآمد 18.42 درصدی اپل از فروش آیفون شده است. (از 40.28 میلیارد دلار به 32.86 میلیارد دلار)

انتظار می‌رود که روند کاهش فروش آیفون در سه‌ماهه بعدی نیز ادامه پیدا کند زیرا تاکنون نسخه S آیفون 6 پلاس و آیفون 6 نتوانسته‌اند مانند خود این دو گوشی پرفروش ظاهر شوند.

درآمد اپل در این دوره در آمریکا کاهش 10 درصدی را تجربه کرده و در چین و آسیا- اقیانوسیه کاهش قابل توجه 26 و 25 درصدی را شاهد بوده‌ است. اما در تمامی مناطق این وضعیت بدین صورت نبوده و در ژاپن درآمد اپل 24 درصد رشد داشته است.

فروش آی‌پد نیز مانند دوره گذشته به کاهش خود ادامه داده است. کاهش 19 درصدی فروش از 12.6 میلیون دستگاه به 10.25 میلیون دستگاه. در این بین مک محصولی بوده که کمترین کاهش را داشته است: کاهش 12 درصدی فروش از 4.6 میلیون دستگاه به 4.03 میلیون دستگاه.

تیم کوک در مورد نتایج مالی این دوره سه ماهه گفته است:

تیم ما در مقابل فشارهای اقتصاد نزولی به خوبی عمل کرده است. ما خوشحالیم که توانسته‌ایم رشد خوبی در کسب درآمد از خدمات بدست آوریم و این را مدیون قدرت بالای اکوسیستم اپل و رشد تعداد دستگاه‌های فعالمان به بیش از یک میلیارد دستگاه هستیم.

فروش سایر محصولات اپل مانند اپل واچ، اپل تی‌وی، آیپاد و هدفون‌های بیتز در دسته‌بندی جداگانه‌ای با یکدیگر قرار گرفته و نشان‌ دهنده افزایش 30 درصدی درآمد اپل در این بخش از 1.69 میلیارد به 2.19 میلیارد دلار است. مدیر مالی اپل اشاره کرده که بیشتر این افزایش فروش متعلق به اپل واچ بوده است.

اپل در پایان این گزارش تخمین خود از درآمد سه ماهه بعدی را نیز بین 41 تا 43 میلیارد دلار اعلام کرده است که با توجه به درآمد 49.6 میلیارد دلاری در سه ماهه دوم سال 2015 نشان می‌دهد که خود اپل نیز انتظار دارد این کاهش درآمدش ادامه پیدا کند.

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *