آموزش، اخبار ویترین

کارهایی که به محض خرید iPhone یا iPad باید انجام دهید

نقد و بررسی
امتیاز نهایی0.0

هنگام مهاجرت به یک سیستم‌عامل یا حتی خرید یک گوشی جدید، دسترسی به تنظیمات گوشی می‌تواند کاربران تازه‌کار را به دردسر بیاندازد؛ همچنین کارهایی مثل تغییر اندازه فونت یا حتی محدودسازی برخی دسترسی‌ها ممکن است از چشم کاربر مخفی بمانند. در این مقاله 9 کار‌ی که هر کاربر تازه‌کار هنگام استفاده از iOS باید انجام دهد را آموزش خواهیم داد.

این روزها کاربران زیادی میان سیستم‌عامل‌ها مهاجرت می‌کنند که یکی از بزرگ‌ترین دسته‌ها را مهاجران Android به iOS تشکیل می‌دهند. یکی از معضلاتی که این دسته از کاربران با آن مواجه می‌شوند، سردرگمی در پیدا کردن تنظیمات اولیه و شخصی‌سازی بخش‌های مختلف اسمارت‌فون است. البته تنظیمات اولیه تقریبا در سیستم‌عامل‌های مختلف یکسان هستند و در همه آن‌ها مشاهده می‌شوند اما محل قرارگیری آن‌ها و نحوه دسترسی به بعضی از تنظیمات می‌تواند اندکی متفاوت از یکدیگر باشد.

در این مقاله نحوه شخصی‌سازی اولیه سیستم‌عامل iOS را آموزش خواهیم داد؛ به این نکته توجه داشته باشید که کاربران حرفه‌ای iOS احتمالا به تمام نکات قابل اشاره در این مقاله آگاهی کامل دارند پس 9 نکته‌ای که در ادامه ذکر می‌کنیم صرفا آموزش‌ای ابتدایی برای تازه‌کاران خواهد بود. با جی‌اس‌ام همراه باشید.

1- میزان روشنایی را تنظیم کنید

هنگامی که برای اولین‌بار گوشی را روشن می‌کنید میزان درخشش صفحه احتمالا در آخرین حد خود خواهد بود. طبعا روشنایی بیشتر می‌تواند مخزن باتری را هم زودتر از چیزی که انتظار می‌رود تخلیه کند پس پیش از هر کاری نور نمایشگر را کم کنید. با توجه به این‌که محصولات اپل عموما نمایشگرهایی قدرتمند و درخشان دارند پیشنهاد می‌کنیم نور صفحه را روی 50 درصد یا حتی پایین‌تر نگه دارید؛ این میزان نور در حالتی که زیر نور مستقیم خورشید نباشید کاملا مناسب است.

کم‌کردن میزان روشنایی صفحه یکی از اصلی‌ترین راه‌کارها برای کاهش مصرف باتری است. اگر به نمودار مصرف باتری گوشی نگاه کنید بخش نمایشگر معمولا یکی از بیشترین درصدها را به خود اختصاص می‌دهد.

برای کاهش نور صفحه ابتدا انگشت خود را از قسمت پایین نمایشگر به بالا بکشید تا با منویی مانند عکس بالا مواجه شوید. در این قسمت می‌توان میزان روشنایی را از چپ به راست افزایش یا کاهش داد.

2- Push Email را غیرفعال کنید

تقریبا برای تمام کاربران عادی چک کردن ایمیل‌ها از اهمیت بالایی مانند چک‌کردن SMS یا پیام‌های واتس‌اپ برخوردار نیست؛ معمولا کسی که پیام خود را از طریق ایمیل ارسال می‌کند انتظار دریافت پاسخ سریع از سوی شما را ندارد. Push Email این امکان را فراهم می‌کند که صندوق ورودی ایمیل شما هر لحظه بررسی شود تا کاربر را در صورت دریافت ایمیل مطلع کند. این قسمت هم می‌تواند تاثیر نسبتا زیادی روی مصرف باتری داشته باشد چون هر لحظه در حال چک‌کردن صندوق ورودی است پس ترجیحا آن را غیرفعال کنید.

بخش دیگری به نام FETCH هم وجود دارد که هر لحظه صندوق ورودی را چک نمی‌کند بلکه می‌توان آن را روی 15 دقیقه، 30 دقیقه یا به صورت هر ساعت یک‌بار تنظیم کرد. این بخش اگرچه مصرف کمتری از Push دارد اما باز هم می‌تواند یکی از مصرف‌کننده‌های غیرضروری باتری باشد.

برای غیرفعال کردن این دو ابتدا به Settings، Mall، Contacts و سپس Calendars مراجعه کنید؛ در این بخش با عبارت Fetch New Data مواجه خواهید شد. با انتخاب آن گزینه Push را غیرفعال کنید و با مراجعه به پایین صفحه گزینه Manually را تیک بزنید.

3- حالت Do Not Disturb را فعال کنید

هیچ‌وقت به گجت‌ها اجازه ندهید خواب و خوراک را از شما بگیرند! اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که تا آخرین لحظه پیش از خواب با گوشی خود کار می‌کنند حتما گزینه Do Not Disturb یا DND را فعال کنید. این قابلیت در ساعت‌هایی از شبانه روز (که قبل تنظیم است) به گوشی اجازه زنگ‌خوردن یا ویبره زدن نمی‌دهد تا دیگر هر بار لازم به قراردادن در حالت Silent یا بدون‌صدا نباشد.

برای فعال‌کردن DND تنها کافیست مانند دسترسی به بخش تنظیمات نور، انگشت خود را از پایین نمایشگر به بالا بکشید تا صفحه جدید ظاهر شود. در ردیف اول آیکون‌ها کنار بلوتوث یک آیکون به شکل ماه وجود دارد؛ با انتخاب آن می‌توان وارد حالت DND شد.

با لمس آیکون ماه‌شکل وضعیت DND با تنظیمات پیش‌فرض فعال می‌شود که در این حالت ممکن است هیچ تماس یا پیامی به شما اطلاع داده نشود؛ این حالت برای اکثر کاربران مناسب است اما اگر پزشک هستید یا شغل حساس‌ای دارید که برخی افراد در ساعات شب نیازمند دسترسی به شما هستند حتما DND را شخصی‌سازی کنید. برای این امر ابتدا به Settings و سپس Do Not Disturb مراجعه کرده؛ در این بخش گزینه Scheduled را فعال کنید و ساعات ورود خودکار به DND را در بخش From و To شخصی‌سازی نمایید.

برای تنظیمات بیشتر گزینه Repeated Calls هم وجود دارد؛ این قابلیت هنگامی که مخاطب‌ای در طول سه دقیقه دو بار تماس گرفته‌ و ظاهرا کار مهمی با شما داشته باشد به گوشی اجازه زنگ‌خوردن می‌دهد. گزینه Allow Calls From هم وجود دارد تا برای برخی مخاطبان استثنا قائل شده و به آن‌ها اجازه برقراری تماس‌ در حالت DND را هم بدهد.

4- نمایشگر عددی درصد باتری را فعال کنید

همان‌طور که می‌دانید تقریبا تمام گوشی‌ها در حالت پیش‌فرض درصد باقی‌مانده از باتری گوشی را به صورت عددی نشان نداده و به نمایش یک آیکون باتری‌شکل بسنده می‌کنند. برای اطلاع دقیق‌تر از میزان باقی‌مانده باتری ابتدا به Settings مراجعه کرده و گزینه Battery را انتخاب کنید. با لمس Battery Percentage می‌توان درصد باقی‌مانده از باتری را به صورت عددی نمایش داد.

5- اندازه فونت‌ را تغییر دهید

کاربرانی که چشمان ضعیفی دارند با خرید گوشی‌های 4 اینچی اپل مانند iPhone SE ممکن است اندکی دلسرد شوند. اندازه فونت در هر سیستم‌عاملی قابل شخصی‌سازی است که طبعا iOS هم از این قاعده مستثنی نیست.

برای بزرگ یا احیانا کوچک‌کردن سایز فونت ابتدا به Settings، Display & Brightness و سپس Text Size مراجع کنید. در این قسمت با یک اسلایدر مواجه خواهید شد که سه حرف A با اندازه‌های مختلف در سمت چپ، وسط و راست آن قابل مشاهده هستند. با حرکت دادن دایره سفید‌رنگ به هر جهت می‌توان اندازه فونت را روی مقدار دلخواه تنظیم کرد.

البته دقت داشته باشید که این تغییر اندازه فقط در سراسر سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های پیش‌فرض (و البته تعداد محدودی از دیگر اپلیکیشن‌ها) اعمال می‌شود؛ همچنین تغییر اندازه فقط روی اپلیکیشن‌هایی که از فونت پیش‌فرض iOS استفاده می‌کنند تاثیر خواهد گذاشت. البته برای افزایش خوانایی متون می‌توان به Settings، General و Accessibility رفت تا با انتخاب گزینه Bold Text، کلمات را اندکی خواناتر نمایش داد.

6- قفل خودکار را شخصی‌سازی کنید

نمایشگر بزرگ سری Plus اسمارت‌فون‌های اپل ممکن است فشردن دکمه قفل را برای کاربر اندکی سخت کند؛ عدم دسترسی آسان به دکمه Lock باعث شده نه تنها در قفل گوشی تنبلی شود بلکه عده‌ای از کاربران گوشی روشن را در جیب خود قرار ‌دهند! این موضوع نه تنها امنیت گجت را خدشه‌دار می‌کند بلکه امکان فعال‌شدن بعضی آیکون‌های گوشی به صورت ناخواسته هم وجود دارد.

برای این‌که از فشردن دکمه Lock به منظور خاموش‌کردن گوشی خودداری کنید پیشنهاد ما فعال‌کردن قفل خودکار و کاهش زمان مورد نیاز برای خاموش‌کردن گوشی است. با انتخاب Settings و General گزینه Auto-Lock مشاهده می‌شود؛ با لمس آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که بهتر است گزینه 30 Seconds را انتخاب کنید. در این صورت گوشی پس از 30 ثانیه لمس‌نشدن به صورت خودکار نمایشگر را خاموش می‌کند. زمان‌های دیگر از 1 تا 5 دقیقه هم برای تنظیم در دسترس هستند.

7- اثر انگشت‌های بیشتری به Touch ID اضافه کنید

سنسور تشخیص اثر انگشت برای اولین‌بار با معرفی iPhone 5s در گوشی‌های اپل حضور یافت. این سنسور که Touch ID نام دارد به محض روشن‌کردن گجت برای بار نخست، تقاضای ثبت حداقل یک انگشت را برای تشخیص اثر انگشت می‌دهد. همه ما با خرید گوشی و روشن‌کردن آن شوق کار با گجت را داشته و احتمالا فقط یک انگشت را برای Touch ID تنظیم می‌کنیم حال آن‌که iOS توانایی تشخیص 5 انگشت را هم دارد. به هر حال بهتر است بیش از یک انگشت را فعال کنید تا در صورت وجود مشکل برای یکی از آن‌ها بتوان با دیگری قفل گوشی را باز کرد.

بدین منظور طبعا باید وارد Settings شده و گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید. در این بخش ابتدا رمز عددی خود را وارد کرده و روی گزینه Add A Fingerprint کلیک کنید. این پروسه را هربار برای ثبت انگشت‌های بیشتر تا سقف 5 انگشت تکرار نمایید.

8- دسترسی اپلیکیشن‌ها را به مکان خود قطع کنید

بعضی اپلیکیشن‌ها نیازمند دسترسی به Location یا مکان کاربر دارند؛ به عنوان مثال اپ‌های نشان‌دهنده نقشه یا مسیر و جاده‌ها طبعا به مکان کاربر احتیاج خواهند داشت اما هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که OneDrive مکان فعلی شما را بداند. این موضوع نه تنها به برخی اپلیکیشن‌های نامعتبر اجازه خراب‌کاری می‌دهد بلکه تاثیر بسزایی روی مصرف بی‌رویه باتری دارد؛ پس بهترین راه‌حل این است که دسترسی به مکان را از بعضی اپلیکیشن‌ها قطع کنید.

برای آگاهی از این‌که کدام اپلیکیشن‌ها به مکان شما دسترسی دارند وارد بخش Settings، privacy و سپس Location Services شوید. در این قسمت اپ‌هایی که عبارت Always یا While Using مقابل آن‌ها وجود دارد می‌توانند به مکان شما دسترسی داشته باشند؛ برای غیرفعال‌کردن این امکان روی گزینه Always کلیک کرده و آن را به Never تغییر دهید.

9- بخش Today را شخصی‌سازی کنید

با کشیدن انگشت خود از بالا به پایین نمایشگر یک صفحه به نام Today بارگذاری می‌شود که نوتیفیکیشن‌ها و اعلان‌های اپلیکیشن‌ها را نمایش می‌دهد. در این قسمت علاوه بر نوتیفیکشن‌ها اطلاعات اضافه دیگری درباره برخی برنامه‌ها هم نمایش داده می‌شود که می‌توان آن‌ها را حذف یا شخصی‌سازی کرد.

با کشیدن انگشت خود از بالا به پایین و انتخاب Today به پایین صفحه مراجعه کرده و گزینه Edit را لمس کنید. در این بخش اپلیکیشن‌ها در دو قسمت نمایش داده می‌شوند که بعضی آیکون سبزرنگ علامت مثبت و بعضی آیکون قرمزرنگ علامت منفی در کنار آن‌ها وجود دارد. با انتخاب گزینه قرمزرنگ می‌توان اپلیکیشن مذکور را از صفحه Today حذف کرد و همچنین با لمس علامت مثبت کنار هر اپ می‌توان آن را به منو مذکور افزود. اپلیکیشن‌های اضافی را حذف کنید و فقط موارد ضروری را در این قسمت نگه دارید.

نظر شما درباره این نکات چیست؟ آیا خودتان هنگام خرید آیفون یا آیپد این گزینه‌ها را شخصی‌سازی کرده‌اید؟ آیا گزینه دیگری می‌شناسید که می‌تواند برای کاربران تازه‌کار سیستم‌عامل iOS مفید باشد؟

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *