اخبار ویترین، گوناگون

آیا فقط 15 میلیون ایرانی کاربر اینترنت موبایل هستند و 8.5 میلیون خط اینترنت پرسرعت ADSL داریم؟

بر اساس مستندات دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات کشورمان تا پایان آذرماه سال ۹۴ حدود ۱۵ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۳۵۲ نفر کاربر اینترنت موبایل و8 میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۶۱ خط فعال ثابت اینترنت داشته است.

 

به گزارش خبرآنلاین، مهر در گزارشی چنین نوشته است:{ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات تعداد خطوط پرسرعت اینترنت ADSL نصب‌شده در کشور را ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۸۲۱ خط اعلام کرده است که از این تعداد، ۸ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۶۱ خط دایر و درحال استفاده است. در حوزه اینترنت، بیشترین تعداد مشترکان مربوط به اینترنت پرسرعت موبایل است که تا پایان آذرماه سال ۹۴ بالغ‌بر ۱۵ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۳۵۲ نفر در کشور از اینترنت پرسرعت متحرک استفاده کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پهنای باند بین‌الملل از ۶.۰۵ گیگابیت بر ثانیه در سال ۸۶ به ۳۰۶ گیگابیت بر ثانیه در سال ۹۴ رسیده است. در همین حال ظرفیت IP داخل کشور نیز در این بازه زمانی از ۳۱ گیگابیت بر ثانیه به ۴ هزار گیگابیت افزایش پیداکرده است.}

سؤال اساسی اینجاست آمار منتشرشده چقدر به واقعیت نزدیک است؟

با توجه به رشد انفجاری کاربران موبایل در دو سال اخیر و به‌خصوص هنگام انتخابات مجلس دهم در کنار رشد انفجاری کاربران تلگرام روی موبایل رقم حال حاضر باید بسیار بیشتر از رقم اعلام‌شده باشد.

از سوی دیگر بر اساس اپراتورهای موبایل و نیز مخابرات بر اساس آمار منتشره باید رقم‌های تعریف‌شده‌ای را باید به وزارت ارتباطات طبق مصوبات رگلاتوری و دولت پرداخت کنند و هرچقدر رقم‌ها کمتر باشد، درآمد دولت نیز به نسبت کمتر می‌شود.

بنابراین بهتر است وزارت ارتباطات سازوکار بهتر و علمی‌تری برای به‌روز شدن خود در مبحث آمار کاربران داشته باشد تا هم درآمدهای تعریف‌شده خود را بالاتر ببرد و هم ضمن ارتقاء شاخص‌های آی تی و مخابراتی و دولت الکترونیک در مجامع بین‌المللی ، برنامه‌ریزی مناسب‌تری برای ارتقاء کیفیت خدمات به کاربران داشته باشد.

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *