اخبار ویترین

اغلب برندهای IT آمریکایی است/ تاکنون حرکت تجاری ایران با آمریکا هموار نشده است

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: باید بپذیریم در این مرحله از پسابرجام حرکت تجاری ایران با آمریکا هموار نشده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای در یک نشست خبری درباره برنامه های سازمان در سال 95 را تشریح کرد.

*انحصاری در صندوق های مکانیزه فروش نیست

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره سرانجام اجرای پروژه “تجهیز واحدهای صنفی به صندوق های مکانیزه فروش” گفت: جلسات و پیگیری های مداوم سازمان نظام صنفی رایانه ای درمورد شائبه انحصار در اجرای این پروژه ملی از طریق نهادهای ذی ربط باعث شد تا  روند اجرای آن فارغ از هرگونه شائبه انحصار  و با حفظ منافع تمام شرکت های بخش خصوصی در روال قانونی اش قرار بگیرد.

اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به  تلاش ها و پیگیری های اخیر سازمان در خصوص اجرای صحیح این طرح ملی گفت: براساس آئین نامه مصوب  هیات دولت، مشخصات سخت افزاری این پروژه  باید توسط سازمان امور مالیاتی پیشنهاد شود و پس از تصویب توسط 3 وزیر در سایت سازمان امور مالیاتی منتشر شود تا شرکت هایی که حائز شرایط سخت افزاری و البته مورد تایید سازمان ملی استاندارد  طرح های پیشنهادی خود برای تامین تجهیزات مورد نظر را ارائه کنند.

*نمایشگاه الکامپ امسال باشکوه تر برگزار می شود

باقر بحری، نائب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و مسئول کمیسیون بین الملل سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: فعالیت های قانونی سازمان برای دریافت مجوز برگزاری الکامپ همچون سال گذشته انجام شده و پیش بینی می کنیم ظرف یک هفته آینده این موضوع به صورت رسمی اعلام شود.

او با اشاره به مذاکرات و تعاملات متعدد سازمان با تشکل های همتا و فعالان صنعت ICT در کشورهایی همچون ترکیه، ایرلند، مولداوی، فرانسه، بلغارستان ایتالیا و کانادا گفت: با در نظر گرفتن ملاحظات مدیریتی و سیاست های داخلی کشور در ارتباطات بین الملل، با شرکت های بزرگ و بین المللی فناوری اطلاعات صحبت و مذاکره کردیم؛ آنها علاقمند و آماده ورود به ایران هستند و حتی مدیران خود را برای حضور در ایران استخدام کرده اند.

به گفته بحری، همچنان موضوع امنیت سرمایه گذاری خارجی در کشور مطرح است؛ این موضوع درحالی است که سازمان نظام صنفی رایانه ای در جلسات مشترک دولت و بخش خصوصی، تمام توان کارشناسی خود را برای ایجاد آمادگی سرمایه گذاری فاوا در ایران از بعد قانون گذاری خواهد کرد؛ چراکه معتقدیم پس از صنعت نفت، مسئله ICT برای سرمایه گذاران خارجی بیشترین میزان جذابیت را داراست.

*در این مرحله از پسابرجام حرکت تجاری ایران با آمریکا هموار نشده است

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اشاره به سیاست های سازمان درخصوص مذاکرات خارجی گفت: سازمان تمام تلاش خود  را برای برقراری ارتباط مستقیم با شرکت های بزرگ صنعت انفورماتیک جهان انجام می دهد اما این موضوع نیازمند توجه به ملاحظات و محدودیت های سیاسی کشورهای مختلف به دلیل تحریم ها است؛ سازمان آماده است که برای سرمایه گذاری مدیریت شده خارجی در ایران با کشورهای واسطه اروپایی که اغلب دربرگیرنده پایلوت پروژه های صنعتی بزرگ و تکنولوژی های روز ICT آمریکا و اروپا هستند، همکاری کند.

 او درخصوص وضعیت ارتباط کشور با برندهای مطرح صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان گفت: پایگاه اغلب این برندها در آمریکاست و باید بپذیریم که در این مرحله از پسابرجام حرکت های تجاری ما با آمریکا به دلیل تحریم های موجود هموار نشده است و این یک موضوع زمان بر است؛ شرکت های آمریکایی بسیار علاقمند برای سرمایه گذاری هستند اما آنها در ارتباط با ایران باید از قوانین کشور خود تبعیت کنند.

*کاهش قیمت اینترنت منطقی باشد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به پرسش خبرنگاری به موضوع حضور نمایندگان و کارشناسان کمیسیون اینترنت و انتقال داده های سازمان در کمیته کاهش قیمت اینترنت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: نمایندگان ما در این کمیته به دلیل اهمیت موضوع کاهش تعرفه های اینترنت در تمام ابعاد آن حضور دارند و به دقت موضوع را بررسی می کنند.

ناصر علی سعادت درخصوص اهمیت موضوع کاهش منطقی تعرفه های اینترنت گفت:  قطعا کاهش قیمت منطقی اینترنت برای ارائه فراگیرتر سرویس های اینترنتی از سوی عرضه کنندگان به مصرف کنندگان ضروری است و تصور می کنم هرگونه کاهش قیمت منطقی باعث توسعه مقیاس بازار عرضه خواهد شد که این موضوع بدون شک به توسعه ملی منجر خواهد شد.

*سازمان نصر رتبه بندی شرکت های اینترنتی را پیگیری می کند

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اشاره به توافق تاریخی این سازمان و شورای عالی انفورماتیک در سال 84 درخصوص تفویض موضوع رتبه بندی شرکت ها به سازمان گفت: درسال 84 زمانی که این شورا در اقتدار کامل بود، موافقت نامه ای میان رئیس وقت سازمان و دبیر شورای عالی انفورماتیک به امضا رسید مبنی براینکه کلیه امور اجرایی رتبه بندی شرکت های انفورماتیک به سازمان نظام صنفی رایانه ای تفویض شود.

سعادت در این رابطه ادامه داد: آن زمان هم شورا قائل به این بود که فعالیت مربوط به رتبه بندی شورا را به دست سازمان بسپارد اما با وجود امضای این موافقت نامه متاسفانه به دلیل تغییرات دولت در سال 88 این  موضوع محقق نشد و به دلیل انحلال سازمان برنامه بودجه صورت نگرفت و پیگیری های سازمان هم نتیجه ای در بر نداشت؛ در 14 فروردین ماه امسال و با اعلام انحلال شوراهای موازی از سوی رئیس جمهور در شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انفورماتیک منحل شد تا وظایف این شورا نیز به شورای عالی فضای مجازی منتقل شود و در بازدید نوروزی سازمان با دبیر شورای عالی فضای مجازی  موضوع  را پیگیری کردیم که خوشبختانه با استقبال روبه رو شد.

سعادت افزود: جلسه ای نیز  طی هفته جاری  با این مضمون  برگزار کردیم که براساس آن، فعالیت های شورای عالی انفورماتیک تا اطلاع ثانوی ادامه دارد؛ بنابراین دست اندرکاران صنعت برای  اخذ  رتبه بندی شرکت خود همان مسیر قبلی را  طی خواهند کرد  تا زمانی که مصوبه جدید اجرایی اعلام شود.

سعادت گفت: نظام فعلی رتبه بندی مربوط به سال 1359 و زمان تشکیل شورای عالی انفورماتیک  بوده و نیازمند به روز رسانی است.

*حضور سازمان نظام صنفی رایانه ای در جشنواره فاوا

آزاد معروفی، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور درخصوص برگزاری ششمین دوره جشنواره  فاوا و حضور مستمر نماینده سازمان در کمیته سیاست گذاری این جشنواره گفت: فراخوان حضور در این جشنواره تمدید شده است.

 

 

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *